And the WINNERs Are……..

South East Radio Hospitality Awards 2016

It was a night of nights…. the chandeliers sparkled, the bubbly flowed and the excitement was palpable in the Leinster Suite at the Ashdown Park Hotel, Gorey.

It was the South East Radio Hospitality Awards Gala Ball. (For full details click here http://www.hospitalityawards.ie/)

After a nail biting build up, it was finally here…. the night when the best of the hospitality industry in County Wexford would be recognised and acknowledged amongst the peers of their industry.

Our listeners voted for their favourite bar, restaurant or hotel. From their votes, a shortlist was formed with each nominee receiving a visit from our esteemed judges.

The judge’s decisions are made and the winners of the South East Radio Hospitality Awards 2016 are:

Pub Sector

Bar Food of the Year

The nominations are

  • Mary Barry’s Seafood Bar & restaurant, Kilmore
  • Roche’s Bar, Duncannon
  • The Strand Bar Tavern, Duncannon
  • Whitford House Hotel, Wexford
  • Katie Daly’s, Gorey

Winner : Mary Barry’s, Seafood Bar & Restaurant,  Kilmore

Bar Manager of the Year sponsored by Hyland’s Supply and Fit.  

The nominations are:

  • Diane Doyle, Mary Barry’s Seafood Bar & restaurant,
  • Michael Sweeney, Tracey’s Hotel, Enniscorthy
  • Tony Murphy, T Morris, Wexford Town

Winner: Tony Murphy, T Morris, Wexford Town.

 Country Bar of the Year.

The nominations are:

  • Stamp’s Bar, Enniscorthy,
  • Sammy Sinnott’s Bar, Duncormick
  • Porter’s Bar, Killenagh, Gorey
  • Quigley’s Bar, Kilmore

Winner: Sammy Sinnott’s Bar, Duncormick

Music Venue of the Year sponsored by Boland’s Wexford

The nominations are:

  • The Loch and Quay Bar, Wexford
  • The Antique Tavern, Enniscorthy
  • Katie Daly’s, Gorey
  • Holohan’s Pub, Enniscorthy

Winner: Katie Daly’s, Gorey

Staff Personality of the Year sponsored by the Glasslamp Gallery

The nominations are:

  • Paddy Power, Whitford House Hotel, Wexford
  • The Staff of Roche’s Bar, Duncannon
  • The Staff of The Courtyard Ferns

Winner: The Staff of the Courtyard Ferns

Tourist Bar of the Year

The nominations in this category:

  • Mary Barry’s Seafood Bar & restaurant, Kilmore
  • The Strand Tavern, Duncannon

Winner: The Strand Tavern, Duncannon

 Sport’s Bar of the Year

The nominations:

  • The Bugler Doyle’s, Wexford
  • The Hill, Castle Hill, Enniscorthy
  • The Crown Bar, Wexford

Winner: The Crown Bar, Wexford

Best Traditional Bar

The nominations are:

  • Roche’s Bar, Duncannon
  • The Loch Garman Arms, Gorey
  • Stamp’s Bar, Enniscorthy
  • The Theatre Tavern, New Ross

Winner: The Theatre Tavern, New Ross

Judges Special Awards

  1. Judges Rising Star award.

This honour is being awarded to a special individual whom our judges believe has a strong and bright future in the industry.

 Winner: Niamh Murphy, Kelly’s Hotel Rosslare.

  1. Judges Special Merit Award.

This honour is being awarded to a business which despite overcoming many challenges continues to offer great hospitality in its sector.

Winner: Meyler’s Millhouse Bar and Restaurant, Tacumshane. 

 

Restaurant Sector

Best Value Restaurant

The nominations are:

  • Meyler’s Millhouse Bar and Restaurant, Tacumshane
  • The Holy Grail, Enniscorthy
  • La Cóte, Wexford

Winner: The Holy Grail, Enniscorthy.

Fine Dining Restaurant sponsored by AirconMech.

The nominations are:

  • La Cóte Wexford
  • Mary Barry’s Seafood Bar & restaurant, Kilmore
  • Reed’s Restaurant, Ferrycarraig Hotel, Wexford

Winner: Reed’s Restaurant, Ferrycarrig Hotel

Best Customer Service sponsored by Stafford Bakeries.

The nominations:

  • Well’s House and Gardens, Gorey
  • La Cóte, Wexford
  • Mary Barry’s Seafood Bar & restaurant, Kilmore
  • The Red Kettle, Wexford
  • The Wildflower, Beechdale Garden Centre, Moneytucker

Winner: The Wildflower, Beechdale Garden Centre

Seafood Restaurant of the Year sponsored by Atlantis Seafood Wexford.

The nominations are:

  • Mary Barry’s Seafood Bar & restaurant, Kilmore
  • La Cóte, Wexford
  • Wild and Native, Rosslare
  • Neville’s Restaurant Fethard on Sea

Winner: Wild and Native, Rosslare 

Chef of the Year sponsored by Redmond Electric Gorey

The nominations are:

  • Craig Power, Neville’s Restaurant, Fethard on Sea
  • Paul Hynes, La Cóte, Wexford
  • Nicky Cullen, Mary Barry’s Seafood Bar & restaurant, Kilmore
  • Michael O Connor, The Red Door, Carrig On bannow

Winner:  Nicky Cullen, Mary Barry’s Seafood Bar & restaurant, Kilmore

Best Dining Experience sponsored by Donohue Skoda

The nominations are:

  • Meyler’s Millhouse Bar and Restaurant, Tacumshane
  • Mary Barry’s Seafood Bar & restaurant, Kilmore
  • The Red Door, Carrig on Bannow

Winner: Bacco Italian Restaurant, Wexford Town

Best Casual Dining Restaurant.

The nominations are:

  • Thomas Moore Tavern, Wexford
  • Meyler’s Millhouse Bar and Restaurant, Tacumshane
  • The Red Door, Carrig on Bannow
  • The Little Saltee Restaurant, Kilmore
  • The Strand Tavern, Duncannon

Winner: The Red Door, Carrig on Bannow

Best New Establishment sponsored by K&K Windows

The nominations are:

  • The Red Door, Carrig On Bannow
  • The Wild’s, Enniscorthy
  • Paleo Kitchen Café, Wexford

Winner: The Wilds, Enniscorthy

 Best Eco-Friendly Restaurant.

The nominations are:

  • Creacon Lodge Wellness Centre, New Ross
  • The Cow House Café, Courtown

Winner: Creacon Lodge Wellness Centre, New Ross

Best Restaurant Manager sponsored by Trudie’s Kitchen New Ross

The nominations are:

  • Niamh Murphy, Kelly’s Hotel Rosslare
  • Diane Doyle Mary Barry’s Seafood Bar & restaurant, Kilmore
  • Diane Wrigley, the Holy Grail, Enniscorthy
  • Shane Carroll, the Silver Fox Restaurant, Kilmore Quay

Winner: Shane Carroll, the Silver Fox Restaurant, Kilmore Quay

Hotel Sector

Best Hotel Restaurant sponsored by Killowen Farm

The nominations are:

  • Whitford House Hotel, Wexford
  • The Ashdown Park Hotel, Gorey
  • The Amber Springs Hotel. Gorey

Winner: The Ashdown Park Hotel, Gorey

Best Boutique Hotel sponsored by Sally West

The nominations are:

  • Marlfield House Hotel, Gorey
  • Whitford House Hotel, Wexford

Winner: Marlfield House Hotel, Gorey 

Best Customer Service sponsored by Shoe Style International.  

  • Kelly’s Hotel, Rosslare
  • The Ashdown Park Hotel, Gorey
  • The Talbot Hotel, Wexford
  • The Amber Spring’s Hotel Gorey

Winner: The Talbot Hotel, Wexford Town

Best Resort Hotel. 

The nominations are:

  • The Amber Springs, Gorey
  • Seafield Golf & Spa Resort, Gorey
  • Kelly’s Hotel Rosslare

Winner: Kelly’s Hotel Rosslare

Best Value Hotel sponsored by Gorey Credit Union

The nominations are:

  • Hotel Curracloe, Curracloe
  • Upton Court Hotel, Kilmuckridge

Winner:  Upton Court Hotel

Wedding Co-ordinator of the year.

  • Deborah Stuart, The Amber Springs Hotel, Gorey
  • Niamh Lambert, The Talbot Hotel, Wexford
  • Susan Caulfield, The Ashdown Park Hotel, Gorey
  • Billy Farrell, The Brandon House Hotel, New Ross

Winner:  Deborah Stewart, The Amber Springs Hotel

 Best Destination Hotel sponsored by Dominic Smith Expert Gorey.

The nominations are:

  • Whitford House Hotel, Wexford
  • Ferrycarraig Hotel, Wexford

Winner: Whitford House Hotel

Best Hotel Manager sponsored by Colaiste an Atha, Kilmuckridge.

The nominations are:

  • Dick Walsh, The Talbot Hotel, Wexford
  • Colm Campbell, The Riverbank House Hotel, Wexford
  • Jim Maher, Riverside Park Hotel, Enniscorthy
  • Graham Bell Upton Court Hotel, Kilmuckridge

Winner: Colm Campbell, the Riverbank House Hotel, Wexford

Receptionist of the Year sponsored by Joyce’s Expert Wexford:

  • Jenny Winter, The Talbot Hotel Wexford
  • Deirdre McCann, The Ashdown Park Hotel, Gorey
  • Brenda Kavanagh, Riverside Park Hotel, Enniscorthy

Winner:  Brenda Kavanagh, Riverside Park Hotel, Enniscorthy

 Best Hotel Bar.

The nominations are:

  • Whitford House Hotel, Wexford
  • Upton Court Hotel, Kilmuckridge
  • The Talbot Hotel, Wexford

Winner: The Talbot Hotel, Wexford

Best Business Hotel sponsored by John A. Sinnott & Company Solicitors, Enniscorthy.

The nominations are:

  • Clayton Whites Hotel, Wexford
  • The Talbot Hotel, Wexford

Winner: Clayton Whites Hotel, Wexford

Overall Bar of the Year sponsored by Wright Insurance Brokers. 

The nominations are:

  • Stamp’s Bar, Enniscorthy
  • Mary Barry’s Seafood Bar & restaurant, Kilmore
  • The Sky and the Ground, Wexford
  • Meyler’s Millhouse Bar and Restaurant, Tacumshane

Winner: The Sky and the Ground, Wexford

Wedding Venue of the Year sponsored by Jack Dunne & Son Menswear & Formal Hire Gorey.

The nominations are:

  • The Amber Springs, Gorey
  • Riverside Park Hotel Enniscorthy
  • Talbot Hotel Wexford
  • The Brandon House Hotel, New Ross
  • The Ashdown Park Hotel, Gorey

Winner: The Brandon House Hotel, New Ross

Overall Restaurant of the Year sponsored by Guardian Fire and Security

The nominations are:

  • La Cóte, Wexford
  • Mary Barry’s Seafood Bar & restaurant, Kilmore
  • Meyler’s Millhouse Bar and Restaurant,
  • The Red Door Carrig On Bannow
  • The Strand Tavern, Duncannon

Winner: La Cóte, Wexford 

Overall Hotel of the Year sponsored by Zurich Insurance

The nominations are:

  • The Talbot Hotel, Wexford
  • Riverside Park Hotel, Enniscorthy
  • The Ashdown Park Hotel, Gorey
  • The Amber Springs Hotel, Gorey
  • Whitford House Hotel, Wexford

Winner: Whitford House Hotel, Wexford

 

 

 

 

 

Share this article....Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on PinterestEmail this to someone